
Pierwsze receptory roślinne zakonserwowanych śladów mikrobiologicznych zostały zidentyfikowane w ryżu (XA21,1995) i w Arabidopsis thaliana (FLS2,2000). Rośliny posiadają również receptory immunologiczne, które rozpoznają wysoce zmienne patogeny. Należą do nich m. in. klasa białek NBS-LRRR. Rośliny naczyniowe różnią się od innych roślin tym, że składniki odżywcze są transportowane pomiędzy ich różnymi częściami przez wyspecjalizowane struktury, zwane ksylem i kloem. Mają też korzenie do pobierania wody i minerałów. Xylem przenosi wodę i minerały z korzenia do reszty rośliny, a Floem dostarcza korzeniom cukrów i innych składników odżywczych wytwarzanych przez liście.
Niewielkie systemy nawadniające
Rośliny mają jedne z największych genomów wśród wszystkich organizmów. Największym genomem roślinnym (pod względem liczby genów) jest pszenica (Triticum asestivum), która przewiduje zakodować 94 000 genów, a więc prawie 5 razy więcej niż ludzki genom. Pierwszym sekwencjonowanym genomem roślinnym był arabidopsis thaliana, który koduje około 25 500 genów. Pod względem czystej sekwencji DNA, najmniejszym opublikowanym genomem jest genom mięsożerny bladderwort (Utricularia gibba) w 82 Mb (choć nadal koduje 28.500 genów), natomiast największym, z norweskiego świerka (Picea abies), zajmuje ponad 19.600 Mb (koduje około 28.300 genów). Natomiast wiadomości o wycince drzew znajdziesz na: ogrodymarka.pl/centrum-ogrodnicze/wycinka-drzew.
Jak obsługiwać systemy nawadniające
Fotosynteza przeprowadzana przez rośliny lądowe i algi jest głównym źródłem energii i materiałów organicznych w niemal wszystkich ekosystemach. Fotosynteza radykalnie zmieniła skład wczesnowiekowej atmosfery Ziemi, która obecnie stanowi 21% tlenu. Zwierzęta i większość innych organizmów to organizmy tlenowe, które nie są ograniczone do stosunkowo rzadkich środowisk beztlenowych. Rośliny są głównymi producentami w większości ekosystemów lądowych i stanowią podstawę sieci pokarmowej w tych ekosystemach. Wiele zwierząt polega na roślinach jako schronisku, jak również na tlenie i pożywieniu. Rośliny gruntowe są kluczowymi elementami cyklu wodnego i kilku innych cykli biogeochemicznych.
Niektóre rośliny współistnieją z bakteriami ustalającymi azot, co czyni rośliny ważną częścią cyklu azotowego. Korzenie roślinne odgrywają zasadniczą rolę w rozwoju gleby i zapobieganiu jej erozji.
Rośliny są dystrybuowane na całym świecie w różnych ilościach. Podczas gdy zamieszkują oni mnóstwo biomes i ekoregionów, niewiele z nich znajduje się poza tundrami w najbardziej na północ wysuniętych na północ regionach szelfu kontynentalnego. Rośliny na południowych krańcach świata przystosowały się do panujących warunków. (Patrz: Antarktyka) Rośliny są często dominującym fizycznym i strukturalnym składnikiem siedlisk, w których występują. Wiele biomes ziemskich nazywa się nazwami dla rodzaju roślinności, ponieważ rośliny są dominującymi organizmami w tych biomasach, takimi jak użytki zielone i lasy.